faydali-bilgiler

Hava filitresini ne kadar zaman araliginda temizlemem gereklidir?
Toz ve topraklı  yollarda kullanılan araçların hava filtreleri kısa sürede aşırı toz dolmakta   ve bunun sonucunda aracın performansını ciddi olarak etkilemektedir. Aşırı toz bulunan yerlerde kullanılan araçların hava filtreleri her 1000 km.’de bir temizlenmelidir. Gerekirse filtre değiştirilmelidir. Standart olarak hava filtreleri aracın periyodik bakımlarında yani her 2500 km.’de bir servis tarafından temizlenir, gerekirse müşteri bilgisinde değiştirilir.

Motosiklet için ne tip ehliyet gereklidir, nasıl temin edebilirim?
Motosikletkullanabilmek için      A2 sınıfı ehliyete ihtiyacınız vardır. Bu tip ehliyeti Özel sürücü kurslarından temin etmeniz mümkündür. Bunun için size en yakın sürücü kursuna başvurmanız yeterli olacaktır.

Servis kitabını nasıl temin edebilirim?
Servis tamir kitaplarımız, sadece yetkili servis noktaları için tedarik edilir. Müşterilerimiz için kullanıcı el kitabı mevcuttur. Çok kısa bir süre içinde kullanıcı el kitabını internet sitesi üzerinden inceleyebilirsiniz.

Bakım ve servis bedelleri ne kadardır? Standart mı?
Bakım ve servis bedelleri, bölge ekonomisine ve bölge mevsim şartlarına göre değişkenlik göstermektedir.

Scooter alacağım ama hangisini almalıyım?
Scooter araçların kullanım amacı birbirleri ile aynıdır. Dolayısı ile scooter seçiminde, aracın tasarımı, fiziki özelliklerinize göre rahatlık aracın donanım özellikleri, performans özellikleri seçimize etki edecek sebepleri teşkil edecektir.

Motorların bakım ve servis zamanları kaç km de bir yapılır?
Ürünlerimizin ilk bakımı 400 ile 800 km arasında yapılmalıdır. İkinci bakım 2500 km.’de yapılmalıdır. Mütaakip bakımlar her 2500 km.’de bir devam ettirilmelidir. Periyodik bakımların yapılması gereken km.’lerde + 500 km. tolerans bulunmaktadır. Örnek: 5000 km.bakımı maksimum 5500 km.ye kadar yapılmalıdır.

Lastik hava basınçları ne olmalı?
Tüm modellerimizin lastik hava basınçları değişkenlik göstermektedir. Her modelimizin kullanıcı el kitabında, bu değerler mevcuttur.

Atv motorların hepsi 4×4 müdür?
Kanuni serisi tüm Atv araçlar 4×2’dir.

B sınıfı ehliyetle atv motor kullanabilirmiyiz?
B sınıfı ehliyet ile Atv araç kullanamayız. Atv araç kullanım şartları motosiklet kullanım şartları ile aynıdır. Atv araç kullanımı için A-2 ehliyet gereklidir.

Motosiklet kullanabilmek için en az kaç yaşında olmam lazım?
Motosiklet kullanabilmek için gerekli olan sürücü belgesi temini için 17 yaşından gün almak gerekmektedir.

Motorların subap boşluğu ne olmalı?
Motorların subap boşluğu aracın modeline göre değişkenlik göstermektedir. Tüm araçların Subap ayarları standart değerde değildir. www.kuralkankatalog.com adresinde tüm Modellerimizin kullanıcı el kitapları bulunmaktadır. Subap ayar açısını öğrenmek istediğiniz modelin kullanıcı el kitabında istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

C sınıfı ehliyetiyle motor kullana bilirmiyim?
Motosiklet kullanmak için A-2 sürücü belgesine sahip olmak gerekmektedir. C sınıfı sürücü belgesi ile motosiklet kullanamazsınız.

Nereden Kask temin edebilirim?
Kasklar için Aksesuarlar > Kasklar sayfamızdan kask çeşitlerimizi inceleyebilirsiniz ve satın alabilirsiniz.

Neden araçlarda plastik granaj parça kullanılıyor?
Olabilecek bir kaza esnasında metal granajın, sürücüyü ek zarar verebileceği düşünülerek Avrupa standartları dışına çıkarılmıştır. Üreticiler euro standartlarında üretim yaptıkları için plastik granaj kullanılmaktadır. Metal granaj olan ürünler Avrupa standartları kalite belgesi alamamakta ve dolayısı ile ithalat yada ihracat yapılamamaktadır.

Aldığım yeni motor arızalı çıkarsa ve servis tarafından yapılamıyorsa, iade edebilirmiyim?
Yeni alınan ve arızalı çıkan aracın servis tarafından probleminin giderilememesi halinde fabrika servisler müdürlüğü ve Ar-Ge devreye girerek üründeki problemi giderirler. Araçta bulunan problem giderilemiyorsa yada giderilmesi için ciddi anlamda tamirat gerektiriyorsa servisler müdürlüğü raporuna göre iade alınabilmektedir.

Sepet takılması ile ilgili bilgi verirmisiniz?
Aracınıza sepet takılması ile ilgili olarak Kanuni yetkili satıcılarından detaylar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yola çıkmadan önce yapılması gereken son kontroller nelerdir?
– Aracınızı sehpasından indirin ve ayaklığı tam olarak kapatın.
– Vitesi boşa alınız veya boş olduğundan emin olunuz.
– N yazılı yeşil gösterge boş göstergesidir. Aracınızı vitesten boşa aldığınızda yanmaktadır.
– Frenlerinizi kontrol ediniz.
– Yakıt musluğunu açınız.
– Aracınızda yakıt musluğu var ise, kullanmadığınız sürede kapalı, yola çıkarken açık durumuna getirmeniz gerekmektedir.

İkinci el motorumu nasıl satabilirim veya nasıl satın alabilirim?
İkinci el motosiklet satın almak için İkinci El Listemizi kontrol ederek mevcut motorlar arasından bir seçim yapabilirsiniz. Dilerseniz istediğiniz özelliklerde motorlar için İkinci el sipariş formundan gerekli bilgileri gönderebilir, istediğiniz özelliklerde bir motorun elimize geçmesi durumunda sizinle irtibata geçmemizi sağlayabilirsiniz. Motorunuzu satmak için ise Araç Satmak İstiyorum formumuzu kullanabilirsiniz.

Scooter için ehliyet gerekiyormu?
Scooter araçların kullanımı için A-2 sürücü belgesi gereklidir.

Atv’lerin vitesli olanların şanzumanlarından vitese takarken ses geliyor peki atv 150 otomatik vites onların şanzumanda da ses gelir mi?
Vites dişlileri, senkromeç ve gurup milleri bulunan vitesli ,modellerde, senkromeç yardımı ile vites geçişi sağlanır. Sürekli aynı vites kullanılmadığı için vites geçişlerinde ses gelebilir, lakin bu ses debriyaj ayarı ile giderilmektedir. Debriyaj ayarı iyi yapılmayan motorların viteslerinden, vitese geçiş esnasında aşırı ses gelebilir. Bu durumda servisinize başvurmanız
gerekmektedir. Atv 150 otomatik şanzuma sahip bir araç olduğu için gaz verildiğinde varyetor sistemi devreye girdiğinden hiçbir ses duyamazsınız.

Neden fiyatlarınız diğer marka ürünlere göre daha pahalı?
Kanuni motosiklet 18  yıldır Motosiklet sektöründe üreticiolarak      hizmet  vermektedir. Piyasada  bir çok ithalatçı firma var, marka tercihinizde ürün kalitesinin ve  fiyatının  yanında, yedek parça bolluğu ve servis ağının genişliği yani satış sonrası hizmetinin yeterliliği olmalıdır. Firmayaolan      güvende   bunları  destekleyen unsurlardır. Tüm ürünlerimiz, üretim aşamasından önce bir yıl boyunca tüm yol şartlarında teste tabi tutulmuş ve Bu test sonuçlarına göre kalite standartı maksimum noktaya getirilmiş olup, uluslararası ve Türk standartları sertifikalarını almış, tüm standartlara sahip olduğu için Avrupa ülkelerine satışına izin verilen kalitede bir üründür.

Atv’lerin azami sürati nedir?
Atv araçlarımızın azami sürati, model özelliklerine,hava koşullarına, kullanım şartlarına ve yol özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir. Araç tip onay belgelerine göre model bazında ortalama azami süratler aşağıda bilginize
sunulmuştur.

ATV 110 = 52 km/h (4. Viteste)
ATV 150 = 57 km/h
ATV 250 = 70 km/h (5. Viteste)

E-bisiklet için motorsiklet ehliyeti gerekli mi?
E-bisiklet için motosiklet sürücü belgesi kullanılmamaktadır.

TREX TEM.de kullanılabilir mi?
Atv 50- Minibike ve E-Bisiklet hariç, diğer tüm modellerimizi karayollarında, Tem otoyollarında kullanabilirsiniz. Motorlu araçların seyir yaptığı her noktada, yol kat edebilirsiniz.